Pārbaudītās ziņas

Barbara Radinga kopā ar dēlu Verneru pēc ilgāka laika bija atbraukusi no Zviedrijas uz Latviju, lai piedalītos sava vectēva - Latvijas valsts pirmā prezidenta Jāņa Čakstes muzeja atklāšanā "Aučos". Nākamajā dienā pēc svinīgā notikuma ar prāmi "Tallink" no Rīgas pasažieru termināla devusies mājup. Jau iepriekš, pērkot biļetes, bija pieteikts, ka kundze pārvietojas ratiņkrēslā un ostā būs nepieciešama palīdzība, lai nokļūtu līdz kuģim.

Par visai nepatīkamu starpgadījumu ostā pastāstīja Barbaras kundzes radinieks Jānis Tepfers: "Mums pienāca divi vīri, teica, ka nāks un palīdzēs, bet viņi stums ratiņkrēslu. Bet viņas dēls to nevēlējās - viņai vairākas kaites, un tas nav tik viegli izdarāms. Lūdza palīdzību ar somām. Viņi atteicās. Teica, ka vai nu stums ratiņkrēslu vai nedarīs neko."

Tad, kad apkalpojošais personāls, atteikdamies palīdzēt nest bagāžu pasažierim ar īpašām vajadzībām, lepni bija devušies prom, līdz biļešu kontrolei Barbaru un viņas dēlu Verneru pavadīja Jānis. Arī pie biļešu kontroles darbiniece izlikās nedzirdam Vernera jautājumu - kā lai nokļūst līdz prāmim, ja viņš stumj invalīda ratiņus, bet somas neviens nepalīdz nest. Beigās Jānis, lai arī bez biļetes, nesis bagāžu līdz trapam, un tālāk uz prāmja palīdzība saņemta.

"Mani pārsteidza attieksme. Mūsu valstī ir liels empātijas trūkums. Mierīgi var paiet garām bezpajumtniekam, kas guļ ceļmalā. Tāpat mēs varam atstāt vienu cilvēku ratiņkrēslā sēžam. Neviens no tiem "Tallink" darbiniekiem, ostas darbiniekiem, nerunāja pa taisno Baibai. Viņi rādīja ar pirkstu uz viņu un runāja par "to". Man vienkārši bija žēl redzēt, ka viņa ir apgrūtinājums, ne cilvēks - ka pēkšņi bija kā vecs koferis," stāstīja Tepfers.

Palīdzība pasažierim ar invaliditāti ir jāpiesaka vēlākais 48 stundas pirms reisa, skaidroja "Tallink" pārstāve. Lai nodrošinātu šo palīdzību, kompānijai "Tallink" ir sadarbība ar Rīgas pasažieru terminālu. Tātad - cilvēki, kuri pieteicās stumt ratiņkrēslu, bija ostas darbinieki.

"Mēs esam informēti par šādu situāciju, mums tiešām ir ļoti svarīgi, ka visi klienti ir gaidīti; ir skumji, ka šāds gadījums ir noticis, iespējams, tā ir nesaprašanās komunikācijas ziņā," teica "Tallink Latvija" Pārdošanas un mārketinga direktore Baiba Muceniece. Diemžēl ar Rīgas pasažieru termināla vadību sazināties un iegūt komentārus šajā jautājumā neizdevās - Rīgas pasažieru termināla valdes priekšsēdētājs, kurš vienīgais esot tiesīgs komunicēt ar medijiem, ne atsaucās aicinājuma komentēt situāciju rakstiski, ne deleģēja to darīt kādu savu kolēģi.

* Lai izlasītu visu rakstu, klikšķini uz šī fragmenta virsraksta.

FOTO: Pjotr Mahhonin

Komentāri (5)

Elga Sīle
beginner, pirms 1 gada
100%
PATIESI
Labais piemērs, ka arī problemātiskus notikumus iespējams atspoguļot kvalitatīvi un bez lieka sensacionālisma. Rakstā ir minēti gan avoti, gan palūgts pretējās puses viedoklis, virsraksts liekas adekvāts konkrētajai situācijai. Ir pāris vietas, kas varētu būt mazliet kvalitatīvākas. Piemēram, teikums par to, kā apkalpojošais personāls "lepni devās prom" tomēr šķiet mazliet emocionāls, vairāk no cietušo, nevis žurnālista pozīcijas. Arī attēls varētu būt nedaudz kvalitatīvāks (man rāda sliktas kvalitātes ekrānšāviņu video, kas nav atskaņojams). Kopumā ziņa ir kvalitatīva.
0
0
Aija Krutaine
professional, pirms 1 gada
97%
PATIESI
Šis raksts ir labs piemērams tam, kas ir laba žurnālistikas prakse. Ir izstāstīts, kas ir noticis - atspoguļots fakts, un visām iesaistītajām pusēm ir bijusi iespēja paust savu viedokli par notikušo. Savukārt Patērētāju tiesību aizsardzības centra komentārs iedod kontekstu par to, kādas ir invalīdu tiesības ceļojot. Gribu arī uzteikt, ka rakstā izmantota neitrāla valoda bez sensacionāliem pārspīlējumiem.
0
0
Mārtiņš Balodis
professional, pirms 1 gada
100%
PATIESI
Tehniski viss ir izdarīts. Ir iegūti viedokļi gan no cietušajiem, gan no pakalpojuma sniedzējiem. Oriģinālajā rakstā šeit piedāvātā attēla vietā ir video, kas atspoguļo raksta saturu.
0
0
Normunds Medens
beginner, pirms 1 gada
75%
PATIESI
Kopumā diezgan objektīva ziņa, bet iztrūkst konkrēto ostas darbinieku komentārs par situāciju. Invaliditāte, pēc padomju savienībā pieredzētā, ir jūtīgs temats.
NAV PRETĒJĀS PUSES VIEDOKĻA
0
0
Ilze Butkus
beginner, pirms 1 gada
100%
PATIESI
0
0